Skelbimai

Buhalterinės apskaitos teorija ir praktika
Skelbimai

Žurnalas Buhalterinės apskaitos teorija ir praktika orientuotas į aukšto lygio mokslinius tyrimus apskaitos, audito, analizės srityse bei šių tyrimų rezultatų pritaikymą praktikoje. Socialinių partnerių įtraukimas į žurnalo leidybos veiklą užtikrina glaudesnį mokslo ir verslo bendradarbiavimą, nenutrūkstamą gerosios praktinės patirties perėmimą, platesnę mokslinių tyrimų sklaidą buhalterių, auditorių, finansų analitikų ir kitų sričių specialistų bendruomenėje.

Ši žurnalo skiltis skirta socialinių partnerių pranešimams, naujienoms, skelbimams, kurie yra aktualūs apskaitos, audito, analizės ar kitų susijusių sričių mokslininkams, praktikams bei studentams.

***

Amnestija (atleidimas nuo delspinigių)

UAB „Ernst & Young Baltic“ projektų vadovė dr. Agnė  Petkevičiūtė

Mokesčių administravimo įstatymo pakeitimais, įsigaliojusiais 2019 m. sausio 1 d., nustatytas vienkartinis atleidimas nuo delspinigių. Mokestinė amnestija yra orientuota į dvi mokesčių mokėtojų grupes. Kadangi šios amnestijos tikslas yra mažinti šešėlinę ekonomiką ir paskatinti mokesčių nedeklaravusius asmenis tai padaryti, tai pirmoji asmenų grupė būtent ir yra šie, mokesčius deklaruoti ir mokėti „pamiršę“ asmenys. Antroji asmenų grupė – tai sąžiningi mokesčių mokėtojai, mokesčius deklaravę, tačiau jų dėl vienų ar kitų priežasčių nesumokėję. Kaip nurodoma ir aiškinamame įstatymo projekto rašte, siekiant išvengti diskriminacijos, nuo delspinigių bus atleidžiami ir šie asmenys.

Praktikoje būna įvairių situacijų, kai sąžiningai mokesčius mokantys asmenys suklysta arba pasikeičia vieno ar kito teisės akto interpretacija, dėl ko reikia koreguoti mokesčių apskaičiavimą, atitinkamai – praėjusių mokestinių laikotarpių deklaracijas, kas lemia delspinigių skaičiavimą. Įsigaliojus mokestinei amnestijai yra labai palankus metas pasitikrinti savo mokestines prievoles ir taisyti padarytas klaidas. Toks klaidų taisymas nesukels papildomų neigiamų pasekmių, nes įsigaliojusiu įstatymu mokėtojai nuo delspinigių bus atleidžiami.

Svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad atleidimas nuo delspinigių bus taikomas tik jei deklaracijos bus pateiktos pirmąjį 2019 m. pusmetį, o mokestis sumokėtas per 20 dienų nuo deklaracijos pateikimo. Kaip viešai komentuoja Finansų ministerijos atstovai, kita mokestinė amnestija kol kas nėra planuojama, tad delsti nederėtų. Pasinaudojus mokestine amnestija mokesčių mokėtojams už laiku nesumokėtus mokesčius nebus skiriamos baudos (nes jos gali būti skiriamos tik mokestinio patikrinimo metu). Taigi, mokesčių mokėtojai nepraras patikimo mokesčių mokėtojo statuso. Jeigu būtų delsiama ir klaidos nebūtų taisomos paties mokesčių mokėtojo, o jas mokestinio patikrinimo metu nustatytų mokesčių administratorius, jis atitinkamai paskirtų ir baudas.

Svarbu tai, kad nuo 2019 m. nepatikimi mokesčių mokėtojai negali dalyvauti viešuosiuose pirkimuose, informacija apie jų nepatikimumą yra vieša, taip pat planuojama ir daugiau teisės aktų pakeitimų, kurie turės neigiamos įtakos mokesčių mokėtojams, pvz., ribojant galimybę gauti įvairius veiklai reikalingus leidimus, licencijas. Taigi, nėra jokių mokestinių priežasčių amnestija nesinaudoti, atvirkščiai – verta šia galimybe pasinaudoti ir tą padaryti kuo greičiau. Kaip minėta, įsigaliojusi mokestinė amnestija, yra labai palankus metas pasitikrinti savo mokestines prievoles (taip pat atsakyti sau į klausimus dėl nerimą keliančių „pilkųjų zonų“) ir taisyti padarytas klaidas.

* * *

Jei kyla klausimų apie mokestinę amnestiją, kurie nebuvo atsakyti aukščiau, daugiau informacijos galima rasti EY mokesčių, teisės ir apskaitos vedlyje. Kas tai? EY Vedlys – tai mokesčių, apskaitos ir teisės portalas klientams, kur sudėtingi dalykai pateikiami paprastai. Portalo prenumeratoriai gali užduoti klausimus, naudotis anksčiau atsakytų klausimų duomenų baze, patogia paieška, gauti aktualias naujienas mokestine, apskaitos bei teisine tematika, taip pat žiūrėti trumpus vaizdo įrašus bei virtualius seminarus aktualiomis temomis. Be to, EY Vedlyje yra ne viena buhalterių kasdieniam darbui pritaikyta skaičiuoklė.