Pagrindinės neprievartinio pasipriešinimo formos ir slaptasis nacionalizmas ­ vidinis nepaklusimas sovietiniam režimui Latvijoje (aštuntasis–devintasis dešimtmečiai)
Konferencijos
Indulis Zalite
Publikuota 2025-04-06
https://doi.org/10.61903/GR.1997.215
PDF

Reikšminiai žodžiai

Latvija
antisovietinis pasipriešinimas
pilietinis pasipriešinimas
organizacijos

Kaip cituoti

Zalite, I. (2025). Pagrindinės neprievartinio pasipriešinimo formos ir slaptasis nacionalizmas ­ vidinis nepaklusimas sovietiniam režimui Latvijoje (aštuntasis–devintasis dešimtmečiai). Genocidas Ir Rezistencija, 2(2), 110–121. https://doi.org/10.61903/GR.1997.215

Santrauka

Įvairių tautinių grupių neprievartinis priešinimasis sovietinei diktatūrai Latvijoje turėjo bendrų ir skirtingų bruožų. Latviams svarbiausia buvo Latvijos nepriklausomybės idėja, žydams ir vokiečiams – kova dėl galimybės išvykti į etninę tėvynę. Net Pabaltijo karinėje apygardoje devintojo dešimtmečio antrojoje pusėje buvo pastebėta atvirų nacionalizmo apraiškų. Apibendrinant buvusio LKP partinio archyvo duomenis ir ASIO “Delta Latvija” informaciją, galima teigti, kad kiekvienais metais Latvijos SSR buvo likviduota nuo 5 iki 12 antisovietinių arba nacionalistinių grupių. Tokia antisovietinės veiklos apraiškų statistikos sklaida greičiausiai priklausė nuo antisovietinės ir (arba) nacionalistinės veiklos sampratos įvairiu komunistinių sovietų valdymo laiku ir nuo buvusios politinės konjunktūros. Ypač didelį susirūpinimą organams kėlė grupės ir grupuotės, į kurias telkėsi jaunimas.

PDF
Kūrybinių bendrijų licencija

Šis kūrinys yra platinamas pagal Kūrybinių bendrijų Priskyrimas 4.0 tarptautinę licenciją.

Skaitomiausi šio autoriaus(ų) straipsniai