Pagalba šlapimo nelaikantiems pacientams. III dalis. Tarpvietės odos priežiūra esant šlapimo nelaikymui
Slauga. Mokslas ir praktika viršelis 2018 Nr. 5 (257)
Mokomasis straipsnis
Žydrūnė Musienė
Kauno klinikinė ligoninė
Publikuota 2020-09-24
PDF

Kaip cituoti

Musienė, Žydrūnė (tran.) (2020) “Pagalba šlapimo nelaikantiems pacientams. III dalis. Tarpvietės odos priežiūra esant šlapimo nelaikymui ”, Slauga. Mokslas ir praktika, (5 (257), pp. 15–17. Available at: https://www.zurnalai.vu.lt/slauga/article/view/19810 (Accessed: 4 October 2023).

Santrauka

Oda – didžiausias kūno organas (jos paviršius yra 1,5–2 m²). Oda atsinaujina iš vidaus ir nuolat keičiasi. Ją sudaro trys sluoksniai: epidermis, derma ir hipoderma.

Epidermis – danga, apsauganti tikrąją odą nuo kenksmingo aplinkos poveikio.

Derma – tikroji oda. Ją sudaro tankiai persipynusios kolageninės ir elastinės skaidulos, kurios ir yra odos karkasas. Šiame sluoksnyje daug nervų galūnėlių ir didelis kapiliarų tinklas. Viršutinis dermos sluoksnis suformuoja reljefą (pirštų antspaudai). Kolageninės skaidulos „atsakingos“ už tvirtumą, o elastinės suteikia stangrumo. Iš šio sluoksnio auga plaukai, čia prasideda prakaito ir riebalinės liaukos.

Hipoderma – poodinis ląstelynas, jungiamojo audinio sluoksnis. Įvairiose vietose nevienodo storio. Vokų, lūpų srityse, ant ausų jo nėra. Riebalinis sluoksnis atlieka šilumos reguliavimo funkcijas, yra lyg maisto medžiagų sandėlys.

PDF