Nekilnojamojo kultūros paveldo monitoringas taikant 3D ir dirbtinio intelekto technologijas
Straipsniai
Rimvydas Laužikas
Vilnius University, Lithuania
Albinas Kuncevičius
Vilnius University, Lithuania
Darius Amilevičius
Vytautas Magnus University, Lithuania
Tadas Žižiūnas
Vilnius University, Lithuania
Ramūnas Šmigelskas
Lithuanian Institute of History
Publikuota 2019-12-20
https://doi.org/10.15388/ArchLit.2019.20.7
PDF
HTML

Reikšminiai žodžiai

nekilnojamasis paveldas
3D skenavimas
dirbtinis intelektas
paveldo monitoringas

Kaip cituoti

Laužikas Rimvydas, Kuncevičius Albinas, Amilevičius Darius, Tadas Žižiūnas, ir Šmigelskas Ramūnas. 2019. „Nekilnojamojo kultūros Paveldo Monitoringas Taikant 3D Ir Dirbtinio Intelekto Technologijas“. Archaeologia Lituana 20 (gruodžio), 151-66. https://doi.org/10.15388/ArchLit.2019.20.7.

Santrauka

Kultūros paveldo apsauga yra vienas iš šiuolaikinės visuomenės iššūkių. Tačiau kultūros paveldo išsaugojimo organizacijos neturi pakankamai žmogiškųjų, technologinių ir finansinių išteklių, kurie yra gyvybiškai svarbūs norint sėkmingai įgyvendinti kultūros paveldo apsaugą.
Šiai problemai spręsti gali būti pasitelkta automatinė monitoringo ir jo rezultatų analizės sistema, grindžiama trimačio vaizdo ir dirbtinio intelekto technologijų taikymu. Tokia idėja remiasi teoriniu požiūriu, kad yra galimybė, naudojantis dirbtinio intelekto technologijomis, tiksliai identifikuoti to paties nekilnojamojo kultūros paveldo objekto dviejų skirtingų laikotarpių 3D taškų debesų skirtumus, kurie parodo per atitinkamą laikotarpį įvykusius pokyčius. Pasiūlytas sprendimas įgyvendinamas Lietuvos mokslo tarybos finansuojamame projekte „Urbanizuotų vietovių paveldo automatinis monitoringas panaudojant 3D vaizdo technologijas“. Straipsnyje pristatomi pirmieji projekto rezultatai.

PDF
HTML
Kūrybinių bendrijų licencija

Šis kūrinys yra platinamas pagal Kūrybinių bendrijų Priskyrimas 4.0 tarptautinę licenciją.

Susipažinkite su autorių teisėmis žurnalo politikoje skiltyje Autorių teisės.